Nem kell feltétlen az Ázsia boltokba rohanni. A kínai kifőzdék különlegességének, a fafülgombának (vagy fafülegombának) bizony van hazai verziója is. Aki szeret a természetben barangolni, és szerencsés, bizony ingyen is összeszedhet magának belőle egy adaggal.
A fafülgombák nemzetségén (Auricularia) belül is a júdásfülgomba (Auricularia auricula-judae) terem meg kis hazánkban. Kocziszky Andrea gombaszakellenőr Gombamánia c. blogján azt írja, hogy ez állagra és ízre is tökéletesen megfelel a kínai fafülgombának a felhőfülfombának (Aurticularia aurticula). Ezt mi is megerősíthetjük, szedtünk és ettünk is már júdásfülgombát. Egyébként a júdásfülgombát és a felhőfülgombát is csak fafülgombának hívják általában.
Az itthon is fellelhető fafülgomba, a júdásfülgomba. A képet a testvérem készítette az egyik Békés megyei lelőhelyén.
A Távol keleti fafülgomba változat, a felhőfülgomba (szerző: Σ64 , forrás: Wikipédia)
A júdásfülgomba elnevezés egy érdekes hiedelemből származik: eszerint Iskarióti Júdás egy bodzafára akasztotta fel magát, miután elárulta Jézust. A júdásfülgomba pedig Júdás visszatért szellemét szimbolizálja, amely ott virít a bodzafákon, emlékeztetve minket az öngyilkosságára.
Egyébként a júdásfülgomba tényleg bodzafákon a leggyakoribb, és ráadásul ez az egyetlen gombánk, amely egész évben terem, ahogy azt Kocziszky Andrea is írja. Akit elszánta magát egy kis gombászatra, az a Gombamánia blogon és a Wikipédián is találhat részleteket a gomba gyakori élőhelyeivel és a vele össze nem tévesztendő gombákkal kapcsolatban.
FONTOS: bármilyen gombát is szedünk össze a természetből, mindenképp vigyük el bevizsgáltatni gombaszakellenőrhöz! Ezt Magyarországon a kijelölt piacokon ingyen elvégzik.
Fafülgomba és a táplálkozás
Ami a táplálkozást illeti, nyersen nem ehető. Alapos mosás után, jól átfőzve fogyasztható. Szárítva jól tartósítható, vízbe áztatva könnyen visszanyeri eredeti formáját. Állaga a gumira emlékeztet, íze nem túl jellegzetes, de van, aki így is szereti. Ami a tápértékét illeti, 10 dkg júdásfülgomba mindössze 25 kalória. Gyakorlatilag nincs benne zsír, fehérjetartalma elhanyagolható (10dkg-ban van 0,5g), a fennmaradó szárazanyagrész szénhidrát, vitaminok és ásványi anyagok.
Vitaminok közül B1 és B5 vitamint tartalmaz jelentősebb mennyiségben, azonban ezek a vitaminok nagyon sok élelmiszerben megtalálhatóak. Ami az ásványianyag-tartalmát illeti, 10 dkg nyers fafülgombában megtalálható a napi ajánlott rézbevitel 22 %-a és a napi ajánlott szelénbevitel 16%-a. Részletesebb tápanyag információ ITT található.
Ami a júdásfülgomba egészségre gyakorolt hatását illeti, akad olyan kutatás, amely szerint csökkenti a vér koleszterinszintjét, és jó hatással van a koleszterin anyagcserére. Olyan vegyületet is találtak ebben a gombában, amely antikoaguláns, azaz véralvadásgátló hatásokkal bír, így aki vérhígítót szed, az legyen vele óvatos, mivel a gomba és a gyógyszer hatása összeadódhat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.