A telített zsírsavak előnyei

telitett_zsir2.png

Kétperces képregény arról, miért nem haszontalanok a telített zsírsavak.

dia2.PNG

A zsírsavnak van egy feji része, és egy szén és hidrogén láncból álló gerince. Amennyiben van annyi hidrogénje, hogy az az összes szénre elég, akkor a zsírsav telített. Ha kevesebb hidrogénje van, akkor telítetlen a zsírsav. A telítetlenség rugalmasabbá, hajlékonyabbá teszi őket, míg a telített zsírsavak merevebbek. Ezek a tulajdonságok előnyökkel és hátrányokkal is járnak...

dia3.PNG

A zsírsavakat roncsolhatja a fény, a levegő, a víz, és a hő. A merevebb, telített zsírsavak keményebben ellenállnak ezeknek. A telítetlen zsírsavak viszont kevésbé.

dia4.PNG

Minél hosszabb és egyben telítetlenebb egy zsírsav, annál inkább érzékeny a káros hatásokra. A többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olajokban ezért sem célszerű sokszor egymás után és sok ideig sütni. Sőt, a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olajos magvak könnyen megavasodnak, ezért ezeket légtől elzárva szokás tárolni.

dia5.PNG

Az étkezési növényi (kókusz-, pálma-) vagy állati zsír, mint alapanyag azért szilárd szobahőn, mert sok bennük a telített (vagy legalább kevésbé telítetlen) zsírsav. Ezzel szemben az olajok folyékonyak, mert bennük a telítetlen zsírsavak dominálnak. Sütésre érdemesebb olyan olajat használni, amiben inkább egyszeresen telítetlen zsírsavak vannak, semmint többszörösen telítetlenek. Ilyen például a repce vagy az olívaolaj (de nem a szűz és extraszűz!). Egyébként az olajok antioxidáns-tartama is befolyásolja azt, hogy mennyire hőálló az olaj. A napraforgóolajban például bár sok a többszörösen telítetlen zsírsav, de az E-vitamin tartalma is magas, ami segíti, hogy az olaj jobban bírja a magas hőmérsékletet. 

dia6.PNG

Sok élelmiszerbe azért is kell zsiradék, hogy szobahőmérsékleten szilárd legyen az állaga: gondoljunk csak a tortakrémre. Olajjal ezt nem lehet elkészíteni. De az olajat "szilárddá" tehetjük, ha hidrogént adunk a hidrogénhiányos telítetlen zsírsavakhoz. Ekkor "telítődnek": telített és kevésbé telítetlen zsírsavak keletkeznek, az állag szilárdul. Ez a hidrogénezés, így készül hagyományosan a margarin.

dia7.PNG

A hirdogénezés során transz-zsírsavak keletkezhetnek. A transz-zsírsavak nagyobb mennyiségben bizonyítottan károsak az egészségre nézve. Éppen ezért számos országban, így itthon is szabályozzák egyes élelmiszerek transz-zsírsav tartalmát. Ilyen zsírsavakat egyébként az anyatej is tartalmaz, tehát valószínűleg azért nem olyan ördögiek... Viszont tényleg érdemes kordában tartanunk azt, hogy mennyit eszünk meg belőlük. A margarinokhoz és zsíros krémekhez, édességekhez (keksztöltelék, túró rudi, energia- és fehérjeszeletek) azért adnak újabban pálmaolajat ("pálmazsírt" inkább), mert ebben rengeteg a telített zsírsav, így szobahőn szilárd, és nem kell hidrogénezni.

Sütés közben is keletkezhetnek transz-zsírsavak. Így a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag és finomítatlan olajokkal nem célszerű bő olajban vagy magas hőfokon sütni. Ezekben az olajokban nemcsak transz-zsírsavak, hanem egyéb, potenciálisan rákkeltő anyagok is könnyebben keletkeznek.

A telített zsírsavaknak tehát vannak előnyei:

dia8.PNG

Mind gasztronómiai, mind egészségügyi szempontból vannak előnyei a telített zsírsavaknak. Emellett környezeti fenntarthatóság szempontjából is hasznosak. A telített zsírsavakban gazdagabb élelmiszerek eltarthatósága magasabb, illetve az éttermi és ipari fritőzökben is ritkábban kell cserélni a sütőolajat, mivel az később károsodik.

De a telítetlen zsírsavak sem olyan puhányok ám! Az ő rugalmasságukra is szükség van, sőt, egyesek "üzeneteket" is közvetítenek a sejtjeidben.

dia10.PNG

A telített zsírsavak kimondottan egészségügyi hatásairól bővebben az előző blogposztban olvashattok: LINK

A bejegyzés trackback címe:

https://napitaptudas.blog.hu/api/trackback/id/tr5714980026

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kövesd a táptudatokat Facebookon!

A csapat

 

Papp Andrea
szerző, gasztrobiológus

Kedvenc alapanyag: gombák
Kedvenc étel: anyukám lebbencslevese

 

_____________________________________

Nagy-Lackó Balázs
régész, néprajzkutató

A táplálkozástörténeti témák és a népi táplálkozással kapcsolatos cikkek felelőse.

Kedvenc alapanyag: articsóka
Kedvenc étel: az otthoni vasárnapi tyúkhúsleves

 

_____________________________________

 Zsignár Attila
lektor, szerkesztő

Első osztályú troll távoltartó és ötletelő társ.

Kedvenc alapanyag: csicseriborsó
Kedvenc étel: görög saláta

_____________________________________

 Papp András
lektor, szerkesztő 

Első osztályú troll távoltartó és ötletelő társ. 

Kedvenc alapanyag: az általam gyűjtött gombák
Kedvenc étel: kapros-tejfölös zöldbableves kolbásszal

Címkék

#health2018 (1) adalékanyag (4) agrookologus (1) állattenyésztés (1) allergia (1) azsiaikaposzta (1) bélflóra (3) bio (2) biológia (20) cékla (1) coca-cola (1) csíra (1) csíráztatás (2) cukor (23) diéta (1) E-szám (1) édesítők (9) egészség (49) élelmiszerbiztonság (3) elhízás (1) erdekes (2) érdekes (81) eritrit (2) ételek (14) étrend (2) evolúció (1) extrém diéta (12) extrém gyümölcsök (1) fahéj (1) fehérje (9) fehérjés-zsíros (23) fehér kenyér (2) fenntarthatóság (19) fogápolás (1) fogorvos (2) foltok (1) folyadékbevitel (1) főzés (1) gabona (2) gasztrobiologia (1) gasztronómia (10) glikémiás index (5) glikogén (2) glükóz (4) glutén (4) gomba (1) gombatoxin (1) health2018 (1) hormonok (1) hús (6) infografika (1) interjú (2) kalcium (1) kalória (4) karantén (1) keményítő (3) kihívás (2) kókuszolaj (2) koleszterin (5) koronavirus (3) kovasz (1) kutatás (1) laktóz (2) leptin (1) leptinrezisztencia (1) low-carb (1) magyar (2) Marics Balázs (1) méregtelenítés (1) mese (1) mezőgazdaság (1) mikrobiologia (1) mitegyek (1) napitaptudas (1) napraforgóolaj (1) növényi alapú (1) nyílt levél (1) omega-3 (5) otthonmaradok (1) oxálsav (1) paleo (9) pálmaolaj (1) pH (1) rák (2) recept (2) régészet (4) spenót (1) spórolás (1) sport (1) sportolók (1) sporttáplálkozás (1) svajc (1) szénhidrát (14) szezonalis (1) szezonkert (1) takarmánytermesztés (1) találós kérdés (1) táplálkozástudomány (1) tej (5) telítetlen zsírsav (1) telített zsírsav (2) teszt (6) történelem (8) vega (1) vegán (1) vegetáriánus (1) vendéglátás (2) vendégposzt (1) vesekő (1) vita (1) vitamin (11) vizelet (1) x-aktak (1) xilit (3) zöldség (1) zöldség-gyümölcs (17) zsír (6) zsír/olaj (6) zurich (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása
http://napitaptudas.blog.hu/