Utolsó kommentek:

feri_néni 2022.12.09. 14:32:26

csak sikerült valamiért öngyilkosságról írni egy gombákról szóló cikkben. tényleg beteg a magyar néplélek. egyébként érdekes cikk

Bejegyzés: Fafülgomba ingyen!

Irbisz 2021.05.10. 09:24:26

"Amikor a húsállat még jóval nagyobb értéknek számított, mert kevesebb volt belőlük, sokkal nagyobb részét fogyasztották el az állatnak. Ide akar visszatérni a manapság szerencsére egyre népszerűbb “nose to tail”, azaz “orrától farkáig” mozgalom,"

Azaz csupán gazdasági kényszer volt, hogy minden gasztronómiailag vacak részét megegyék az állatnak - aki megtehette, az már akkor is inkább ette a ma divatos részeit az állatnak.
Sokan egyébként nem tudatossági, hanem egyszerűen ízlésbéli dolgok miatt nem eszik meg a bőrt, zsíros, porcos-mócsingos stb. részeit az állatnak, és ahol ez áll a háttérben, ott semmilyen mozgalom nem fog ezen változtatni. Én is már a 70-es évekbeli gyerekkoromban se állhattam ki ezeket a részeit az állatoknak, és gyerekként nyilván nem egészségtudatosságból, hanem inkább nem ettem semmit, vagy csak akár köretet, mintsem ilyen részeket megegyek.

Bejegyzés: Ezért ne csak a sovány húsokat válaszd!

pikírt 2021.01.27. 13:28:17

Szep napot!
Van mar uj fejlemeny eritrit temaban?
Talaltam egy remek bio lekvart, kizarolag eitrit van benne cukor helyett, csak ketsegek kozt hanykolodok...;)

Bejegyzés: A xilit és az eritrit sötét oldala

Tamas76 2020.08.11. 20:59:39

Nagyon jó cikk, köszönöm, hogy elolvashattam :-)

Sajnos a baktériumok fajtájáról nem tudok semmit, de talán arra tudok egy-két ötletet, hogy hogyan lehet tőlük megszabadulni. (Persze lehet, hogy nyitott kapukat döngetek és te már mindet végigpróbáltad) :

- A "bejáratott" kovászban egy állandósult baktérium és gomba kolónia alakul ki, aminek élesztőgomba fajták és tejsav baktérium fajták az alapja. A tejsav baktériumok lenyomják a kovász pH-ját, azaz savas lesz a kémhatása, ami miatt csak bizonyos élesztőgombák és a tejsav bacik tudnak megmaradni, a többi baktérium és gomba szaporodása gátolt, ezért a kovász újra és újra szaporításával a többiek egyre inkább eltűnnek. Tehát, elképzelhető, hogy a kovász szaporításával (azaz, ha az eredeti mennyiség kb. egytizedét visszatartjuk és azzal "beoltjuk" az új kovász alapanyagot) a foltok hamarosan eltűnnek.

- A kovászhoz a gyorsabb "bejáratáshoz" sok helyen forrásban levő must habját keverik. Az már sok élesztőgombát tartalmaz és gyorsabban beáll vele az egyensúly.

- Ha az első (első néhány) kovász keverésekor mesterségesen lenyomjuk a pH-t kb. 3 körülire, akkor gátoljuk a nemkívánatos bacik elszaporodását. Pálinka cefrézésnél hasonlóan szoktak eljárni. A cefrézésnél foszforsavat szoktak használni, de ez a kovásznál lehet, hogy ágyúval verébre. Szerintem ecet is elegendő hozzá. Azt számolgattam, ha másfél deci anyaghoz 1 köbcenti 10%-os ecetet adunk, azzal tiszta víz esetén elérjük a 3-as pH-t. Liszt esetén - annak a fehérjetartalma és a fehérje pufferelő hatása miatt - a pH ennél feltehetően magasabb lesz, de első kísérletnek talán nem lövünk túlzottan mellé.

Bejegyzés: Kovász X-akták: mik ezek a színes foltok?

Andrass9 · http://blogkocsma.blog.hu 2020.05.28. 22:50:43

Nagyon jó cikk! Évek óta készítek kovászt, elég sok fajta lisztből, de SOHA nem láttam elszineződést. Persze itt magyar liszteket használok, boltit, vagy egy malomét, de készült kovász az USA-ban is a közönséges KingArthur lisztből. Az se lett szines.
Nem is hallottam még ilyenről, pedig a konklúziódat helyesnek tartom.
Köszönöm a tudást, biztos nem felejtem el!

Bejegyzés: Kovász X-akták: mik ezek a színes foltok?

akati1984 2020.05.28. 22:40:36

Gratulalok a cikkhez, a laikusok szamara is ertheto, tartalmas iras. Koszonom a benne levo informaciot es kulon kiemelnem a remek stilust: vilagos, tomor, jol illusztalt. Sok hasonlot meg.

Bejegyzés: Kovász X-akták: mik ezek a színes foltok?

Katalin Réthy 2020.04.28. 19:20:46

Köszi! Két dologtól virágzik fel: ha kis korában fagy éri és ha melege van. Ősszel jobb eséllyel sikerül! Amugy a virág, főleg bimbós állapotban nagyon jó!

Bejegyzés: Ázsiai káposzták a tányéron

látjátok feleim szümtükkel 2020.04.28. 19:07:31

Nagyon jó receptek, finom ételek.
Sajnos nekem a pak choi, és a kínai kel soha nem sikerül, már apró korában hozza a virágját. Talán meg kéne próbálni a virágot is felhasználni?

Bejegyzés: Ázsiai káposzták a tányéron

zsolt64 2020.04.05. 20:17:49

@aranyláz: OKé de ezt egy szakembernek kellene megerősítenie. ilyen praktikus tanácsokat kellene terjeszteni, mert forrásban levő vize mindenkinek van...
Nem olyat hogy a nyers tojást hipós vízben kell áztatni. már várom az első hipómérgezéseket.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

aranyláz 2020.04.05. 15:41:44

@Istencsászáralfakirály: persze, én is csináltam ilyet, mert itthon eszembe jutott, hogy hiába volt rajtam kesztyű vásárláskor, azzal megfogtam a bevásárlókocsit, aztán a kenyeret. Azt olvastam +60 C-fok felett elpatkol, szóval sütőben tuti(meg forró vízben is szerintem) De ezentúl inkább csomagolt pékárut veszek majd.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

Soha ne tegyel haver a fekete lora 2020.04.05. 14:05:22

Nem kell az ilyen vizsgalatokat elkapkodni, vegul is csak 8000 herevakarot fizetunk a WHO-nak nevezett gittegyletnel, akik meg abban sem biztosak, hogy kell-e maszk vagy nem.

muhaha

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

zsolt64 2020.04.05. 13:37:02

Rettentő egyszerű kérdéseim lennének:
1. Ha egy lakást bezárok egy hétre az biztonságos utána ?
2. ha a lakáskulcsomat forrásba lező vízbe dobom és otthagyom kihűlni biztonságos ?
3. ha a törülközöt ami azért még nem igényel mosást egy lavórba leöntöm 10 liter forrásban levő vízzel és hagyom kihűlni, maj centrifuga az biztonságos utána ?

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

baryll 2020.04.05. 10:49:32

@scsaba1: Köszi a választ! Azt esetleg tudod, hogy más betegségeknél is jellemző tünet ez az íz- és szaglásérzékelés időleges megszűnése, vagy ez kimondottan csak erre a mostani betegségre jellemző tünet?

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

MEDVE1978 2020.04.05. 10:21:50

Itt különlegesen érdekes lenne egy terület, ahol nagyon kevés kutatás van. Ez pedig arról szól, hogy a vírus kis koncentrációja által okozott megbetegedések kevésbé súlyosak-e, mint a nagyobb koncentráció által okozottak. Az influenza és a szintén koronavírus SARS esetében ugyanis kimutatták, hogy ha kevesebb vírus fertőzött meg valakit, akkor a kórlefolyás enyhébb. Persze ez csak átlag, de nagyon sokat jelenthetne. Például, ha ez van, akkor egyértelműen megéri maszkot venni, hiszen az csökkenti a légútakba jutó cucc mennyiségét. Ugyanez igaz a csomagolásokra is. Nyilván normál esetben ha egy koronavírussal fertőzött ember megfog (nem letüsszent) egy csomagolást a boltban, maradhat azon kis mennyiségű vírus. Viszont, ha ez így van, akkor elég lehet az a fertőzésveszély minimalizálásához, hogy mindent kicsit letörölsz. Ha viszont kis mennyiségű vírus is ugyanolyan hatásfokkal fertőz, akkor a maszkok hatása is korlátozott és a csomagolásokat is nagyon le kell mosni.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

2020.04.05. 10:15:48

7 milliárd emberből kb. 1 millió a regisztrált fertőzött, ha ezt megszorozzuk mondjuk 100-al, (hogy megközelítsük a tényleges fertőzési számot) akkor se vészes, az elterjedtsége.

Annak kéne utánanézni, hogy mennyi kórokozó kell egy gyenge immunrendszerű ember megfertőzéséhez, és mennyi kell egy erős egészséges fiatalnál.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

Gyorgy007 2020.04.05. 10:14:44

Lesz itt is robbanás szerű növekedés a fertőzöttek számában 2 hét múlva.
Péntek, szombaton megkapta a kisebbség a segélyt és ellepték az üzleteket, ahol minden szabályra magasan tesznek. :(
Fogdosnak, nagy családdal járnak, egymás nyakán lihegnek.
A fegyelemzettség és a szabálykövetés NULLA részükről.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

Munyi cica 2020.04.05. 09:58:34

Ez nagyon hasznos és megnyugtató, egyet is értek, én is így gondoltam, nem is rettegek, de akkor hogyan kapják el mégis olyan sokan? Főleg Olasz- és Spanyolországban, mit csinálnak rosszul? Ha ételbe belekerül valamilyen módon mégis, vajon hány napig marad fertőzőképes a vírus?

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

zdemeter 2020.04.05. 09:36:30

Arra azért kíváncsi lennék, hogyan mutatod ki a fertőzés után egy-két héttel, mikor a tény bebizonyosodik, hogy a fertőzés a boltban köhögő Dezső bácsitól vagy a polcról levett utolsó csomag wcpapír csomagolásáról jutott a szervezetbe.

Bejegyzés: Koronavírus a csomagoláson?

Kövesd a táptudatokat Facebookon!

A csapat

 

Papp Andrea
szerző, gasztrobiológus

Kedvenc alapanyag: gombák
Kedvenc étel: anyukám lebbencslevese

 

_____________________________________

Nagy-Lackó Balázs
régész, néprajzkutató

A táplálkozástörténeti témák és a népi táplálkozással kapcsolatos cikkek felelőse.

Kedvenc alapanyag: articsóka
Kedvenc étel: az otthoni vasárnapi tyúkhúsleves

 

_____________________________________

 Zsignár Attila
lektor, szerkesztő

Első osztályú troll távoltartó és ötletelő társ.

Kedvenc alapanyag: csicseriborsó
Kedvenc étel: görög saláta

_____________________________________

 Papp András
lektor, szerkesztő 

Első osztályú troll távoltartó és ötletelő társ. 

Kedvenc alapanyag: az általam gyűjtött gombák
Kedvenc étel: kapros-tejfölös zöldbableves kolbásszal

Címkék

#health2018 (1) adalékanyag (4) agrookologus (1) állattenyésztés (1) allergia (1) azsiaikaposzta (1) bélflóra (3) bio (2) biológia (20) cékla (1) coca-cola (1) csíra (1) csíráztatás (2) cukor (23) diéta (1) E-szám (1) édesítők (9) egészség (49) élelmiszerbiztonság (3) elhízás (1) érdekes (81) erdekes (2) eritrit (2) ételek (14) étrend (2) evolúció (1) extrém diéta (12) extrém gyümölcsök (1) fahéj (1) fehérje (9) fehérjés-zsíros (23) fehér kenyér (2) fenntarthatóság (19) fogápolás (1) fogorvos (2) foltok (1) folyadékbevitel (1) főzés (1) gabona (2) gasztrobiologia (1) gasztronómia (10) glikémiás index (5) glikogén (2) glükóz (4) glutén (4) gomba (1) gombatoxin (1) health2018 (1) hormonok (1) hús (6) infografika (1) interjú (2) kalcium (1) kalória (4) karantén (1) keményítő (3) kihívás (2) kókuszolaj (2) koleszterin (5) koronavirus (3) kovasz (1) kutatás (1) laktóz (2) leptin (1) leptinrezisztencia (1) low-carb (1) magyar (2) Marics Balázs (1) méregtelenítés (1) mese (1) mezőgazdaság (1) mikrobiologia (1) mitegyek (1) napitaptudas (1) napraforgóolaj (1) növényi alapú (1) nyílt levél (1) omega-3 (5) otthonmaradok (1) oxálsav (1) paleo (9) pálmaolaj (1) pH (1) rák (2) recept (2) régészet (4) spenót (1) spórolás (1) sport (1) sportolók (1) sporttáplálkozás (1) svajc (1) szénhidrát (14) szezonalis (1) szezonkert (1) takarmánytermesztés (1) találós kérdés (1) táplálkozástudomány (1) tej (5) telítetlen zsírsav (1) telített zsírsav (2) teszt (6) történelem (8) vega (1) vegán (1) vegetáriánus (1) vendéglátás (2) vendégposzt (1) vesekő (1) vita (1) vitamin (11) vizelet (1) x-aktak (1) xilit (3) zöldség (1) zöldség-gyümölcs (17) zsír (6) zsír/olaj (6) zurich (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása
http://napitaptudas.blog.hu/